Spamed

Chłoniak – podstępny zabójca

2017-10-16 19:33:41

„Chłoniak – podstępny zabójca”


Do napisania tego artykułu skłoniła mnie jesienna aura za oknem, a więc czas wzmożonych zachorowań na wszelkie infekcje często przez nas lekceważone. A może to nie infekcja? Może to chłoniak? Co to jest właściwie chłoniak? Mówiąc najprościej to nowotwór układu chłonnego (limfatycznego). Jest to układ, który w organizmie odpowiada za naszą odporność. Na czym dokładnie ta choroba polega? W języku medycznym to nowotwór wywodzący się                z nieprawidłowo zmienionych komórek układu limfatycznego – tzw. limfocytów. Każda komórka w organizmie pełni jakąś konkretną, ściśle określoną funkcję. Wyobraźmy sobie teraz, że nagle w bardzo szybkim tempie tych komórek nam przybywa. Powód do radości? Zdecydowanie nie. W przypadku chłoniaka, limfocyty, które tak szybko się namnażają, mają nieprawidłową budowę, a co za tym idzie nie mogą właściwie spełniać swojej funkcji. Zamiast pomagać organizmowi w prawidłowej pracy, szkodzą naszemu zdrowiu. Jest to jeden z najniebezpieczniejszych nowotworów, gdyż ciężko go wykryć, ma wiele odmian takich jak białaczka czy ziarnica. W dodatku może dotyczyć każdego z nas bez względu na wiek, płeć, stan zdrowia czy prowadzony tryb życia.

Kilka liczb dotyczących chłoniaka:

 • ponad 1 mln chorych na całym świecie
 • 200 tys. osób co roku umiera
 • w każdym roku na całym świecie diagnozuje się ok. 360 tys. nowych zachorowań
 • przez ostatnie 40 lat liczba chorych na chłoniaka wzrosła o 80%
 • co roku liczba ta wzrasta o ok. 4-5% (według Światowej Organizacji Zdrowia)
 • stanowi co piątą przyczynę zgonów wśród osób chorych na nowotwory
 • w wieku 13-19 lat chłoniaki stanowią ok. 25% nowotworów
 • w ciągu ostatnich 20 lat w grupie wiekowej 20-24 lat nastąpiło podwojenie liczby rozpoznań chłoniaka

Te liczby niejednokrotnie porażają. Niestety wiedza społeczeństwa na temat chłoniaka jest przerażająco niska. O ile większość osób wie, co to chłoniak, o tyle wiele z nich nie potrafi wymienić żadnego objawu tego nowotworu! Dlatego tak ważne jest prowadzenie ogólnopolskiej profilaktyki dotyczącej nowotworów.

Można by zadać pytanie, dlaczego tak ciężko jest wykryć chłoniaka. Oto kilka najważniejszych jego objawów:

 • powiększone, często niebolesne węzły chłonne wyczuwalne m.in. na szyi, pod pachami lub w pachwinach
 • kaszel lub duszność
 • osłabienie
 • niewyjaśniona utrata wagi
 • gorączka
 • nocne obfite pocenie się
 • swędzenie skóry

Wniosek jest jeden: są to doskonale nam znane objawy grypy lub innych drobnych infekcji.         I właśnie w tym fakcie należy upatrywać głównej przyczyny późnej wykrywalności nowotworów układu limfatycznego. Wielokrotnie objawy są lekceważone, gdyż w naszej opinii ich przyczyny należy upatrywać w najzwyklejszej infekcji. Jak łatwo się pomylić! Dlatego GDY CHOĆ JEDEN Z WYMIENIONYCH OBJAWÓW UTRZYMUJE SIĘ DŁUŻEJ NIŻ 3 TYGODNIE NALEŻY ZWRÓCIĆ SIĘ DO LEKARZA SPECJALISTY. Tylko lekarz jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć chłoniaka. Dlatego tak ważne jest aby nie lekceważyć żadnych objawów świadczących o nieprawidłowej pracy naszego organizmu. Podstawą jest obserwacja własnego organizmu. Szczególnie powiększone węzły chłonne mogą pomóc w szybkim wykryciu chłoniaka. Pamiętajmy, że im szybciej wykryty nowotwór, tym wzrasta szansa na skuteczne leczenie. Obecnie dużą liczbę chorych (30-40%) na agresywne (a więc najgorsze) postaci chłoniaków można wyleczyć. Pod warunkiem, że zostanie on szybko i właściwie wykryty. Nie ma reguły na to, kto, kiedy i z jakiego powodu zachoruje na chłoniaka. Bądźmy świadomym społeczeństwem i nie dajmy się zaskoczyć temu podstępnemu zabójcy.

15 września – Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach

 

 

 

 

Sondaż został przeprowadzony przez Stowarzyszenie Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”. Przytoczono za pośrednictwem strony www.przebisnieg.org

 

 

Białaczka

Jedną z odmian chłoniaka jest właśnie białaczka, dlatego warto poświęcić jej w tym artykule trochę miejsca. To nic innego jak znany nam doskonale rak krwi.

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi czyli białaczka

Wszyscy znamy jedną z najskuteczniejszych metod leczenia nowotworów, w tym przypadku to przeszczep szpiku kostnego. Ten zabieg dla wielu osób jest jedynym ratującym ich życie. Niestety jedynie 25-30% chorych ma możliwość przeszczepu szpiku od dawcy spokrewnionego tzn. od kogoś z rodziny. Dlatego szansą dla nich są dawcy niespokrewnieni. Takim dawcą może zostać każdy z nas! Jak to możliwe? Wystarczy spełnić dwa podstawowe warunki:

 • wiek  18-55 lat
 • nie chorować na chorobę, która stanowiłaby wykluczenie medyczne

Aby zostać dawcą szpiku kostnego wystarczy zarejestrować się w bazie DKMS Polska czyli polskiego banku dawców. W tym celu należy poszukać informacji gdzie w najbliższym czasie       i w możliwie najbliższym nas miejscu będzie miała miejsce organizacja Dnia Dawcy Szpiku. Jeżeli brak jest takich planów, to nic prostszego jak wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet do pobrania wymazu, który za darmo zostanie dostarczony do naszego domu. Jak wygląda taka rejestracja? Polega ona tylko i wyłącznie na pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka oraz wypełnieniu formularza z danymi osobowymi. Do każdego pakietu dołączana jest szczegółowa instrukcja wyjaśniająca krok po kroku jak postępować oraz lista chorób stanowiących wykluczenie medyczne. Po odesłaniu pakietu       w czasie nie dłuższym niż 3 miesiące otrzymamy Kartę Dawcy wraz z unikalnym numerem identyfikacyjnym. Od tego momentu figurujemy w bazie, a to oznacza, że możemy uratować życie naszemu bliźniakowi genetycznemu. Nie ma większej radości niż bezinteresowne podarowanie komuś życia! Problemem jest nadal mała baza potencjalnych dawców szpiku     w Polsce, dlatego bardzo często bliźniaka genetycznego dla chorego szuka się  w zagranicznych bazach, które są dużo bardziej rozbudowane niż nasza. Problem leży w niewiedzy społeczeństwa. Wiele osób obawia się samego przeszczepu. Polega on na pobraniu szpiku kostnego z krwi obwodowej i bardzo przypomina zwykłe pobranie krwi. Nasz szpik kostny regeneruje się w ciągu 2-3 tygodni, a fakt, że zostaliśmy dawcą nie wyklucza nas z żadnej aktywności. Zdecydowana większość z nas ma tylko jednego bliźniaka genetycznego, więc dawcą zostaje się raz. A czasami w ogóle nie ma takiej potrzeby mimo, że znajdujemy się w bazie. 13 października obchodzimy Dzień Dawcy Szpiku. Może jest to okazja aby przełamać swój strach i zarejestrować się w bazie DKMS Polska? Pamiętajmy, że im większa baza potencjalnych dawców, tym więcej chorych można uratować. Ja również po ukończeniu 18. roku życia zdecydowałam się na rejestrację. Być może kiedyś będę mogła komuś podarować najcenniejszy dar – życie. Po przeszczepie szpiku kostnego szansa dla chorego na powrót do pełnego zdrowia jest bardzo duża. Nigdy nie wiadomo, kogo dosięgnie ta straszna choroba, być może kogoś z naszej rodziny, dlatego warto pomagać i mieć nadzieję, że w razie potrzeby ta pomoc zostanie nam zwrócona. BYĆ MOŻE TO NAM KTOŚ PODARUJE ŻYCIE. BYĆ MOŻE TY KOMUŚ POMOŻESZ. Bez względu na to, nasze życie staje się lepsze. Czyż nie żyje się lepiej z myślą, że to właśnie dzięki mnie ktoś ma szansę spędzić więcej czasu z bliskimi, śmiać się i korzystać w pełni z życia?

 

 

Monika Meller